Jak malować palety? Malowanie palet pistoletem, pędzlem…

kolorowe palety

 

Mamy już środek lata, coraz chętniej spędzamy czas w ogródku lub na balkonie. Wielu z nas chce urządzić przestrzeń ogródkową w przytulny sposób, tylko jak to zrobić…? Pomocne okażą się tutaj palety, które odpowiednio przygotowane mogą stanowić niecodzienny mebel. Jak się za to zabrać?

Jak zrobić meble z palet?

By wykonać swoje wymarzone meble ogrodowe, będzie ci potrzebna duża doza wyobraźni, trochę umiejętności stolarskich i przede wszystkim – dużo chęci. Jeśli planujesz zbudować własne meble z palet, ale nie wiesz, w co ręce włożyć, od czego zacząć, możesz przeczytać nasz poprzedni artykuł o tym, jak zrobić meble z palet, tam wyjaśniamy krok po kroku, czego będziesz potrzebować.

Jak przygotować i malować palety?

Nim zaczniemy malować paletę, musimy ją odpowiednio do tego przygotować. Drewno przed obróbką jest w stanie surowym, nie nadaje się na meble, trzeba je wyszlifować, usunąć gwoździe, wszelkie nierówności wygładzić. Kiedy już się tym zajmiemy, ważnym elementem jest dokładne oczyszczenie drewna z pyłu i kurzu, jeśli tego nie zrobimy, farba straci swoją przyczepność, a meble z palet po roku będą do wymiany.

Malowanie palet pędzlem

Pierwszą zagwozdką, która nas spotyka przy tworzeniu mebli z palet, jest wybór pędzla. Jaki pędzel wybrać do malowania palet? Zastanawiamy się, czy wybrać pędzel z włosiem syntetycznym, a może z naturalnym? Przedstawiamy wszystkie możliwe opcje:

  • pędzel syntetyczny,
  • pędzel z naturalnym włosiem,
  • specjalny pędzel do wosku,
  • wałki naturalne: welurowe i wełniane,
  • wałki sztuczne: gąbkowe,
  • wałki nylonowe, flokowe,
  • wałki z mikrofibry.

Pomocna wskazówka od nas: wałki z włosiem nie nadają się do malowania mebli z palet, zostawiają ślady, a powierzchnia nie jest idealnie przykryta farbą. Niezawodny okazuje się wałek flokowy.

Jakie farby do drewna, do palet?

Wybór farby jest ściśle związany z metodą nakładania farby. Jeśli zdecydujemy się na malowanie pędzlem, możemy skorzystać z farby kredowej i akrylowej jednoskładnikowej. Kredowa jest bardzo wdzięczna, rozprowadza się ją z łatwością, ma matowe wykończenie, nie możemy farby kredowej nakładać pistoletem natryskowym, ponieważ ślady pędzla są efektem zamierzonym przy malowaniu kredową farbą. Farba akrylowa jest prosta w użyciu, z łatwością pomalujesz nią meble z palet, a jej zaletą jest atrakcyjna cena. Nakładamy ją wałeczkiem i pędzlem.

Malowanie palet pistoletem

Jeśli chcemy wykorzystać pistolet natryskowy do malowania palet, to powinniśmy skorzystać z lakieru akrylowego wieloskładnikowego, który rozcieńczany jest z rozpuszczalnikiem. Jeśli chcemy osiągnąć wysoki połysk, by drewno błyszczało, korzystamy z wyżej wymienionej rozcieńczonej farb, czyli farbę-lakier o wysokim połysku, który jest charakterystyczny dla aut. Polakierowane palety można później wypolerować dla lepszego efektu tafli lustra. Lakieru poliuretanowy wieloskładnikowy jest lakierem przemysłowym, można go wymieszać z pastą matującą i wtedy zamiast wysokiego pomysłu, otrzymamy idealnie zmatowione drewno.

Zajrzyj tutaj:

3 komentarze

  1. Czeka mnie malowanie palet. Dla mnie najgorsze j est chyba to, że trzeba je właśnie wcześniej przeszlifować. To bardzo męczące.

  2. Meble z palet są urokliwe, a jak ktos ma do nich dostęp to kosztują tyle co zakup gwoździ tak naprawdę. Trzeba mieć tylko na nie dobry pomysł. Jakbym miała palety to sama bym majstorwała, bo kupowanie ich by zrobić mebel jest bez sensu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *