Malowanie palet bejcą i inne metody zabezpieczenia mebli z palet

stol z palet drewnianych

Chcesz pomalować palety na biało, a może zależy Ci, aby uwydatnić naturalne słoje w drewnie? Niezależnie od wybranego koloru farby zastosowanie środka ochronnego jest niezwykle istotną kwestią. Jak zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników zewnętrznych? Poznaj nasze propozycje.

Bejca do malowania mebli z palet

Bejca jest chyba najczęściej stosowanym preparatem do zabezpieczania mebli z drewnianych palet. Na rynku dostępne są różnego rodzaju bejce — m.in. wodne, rozpuszczalnikowe, spirytusowe i w proszku do samodzielnego przygotowania. Wybór odpowiedniego preaparatu zależy od tego, gdzie będą ustawione meble z palet. Najważniejszą wskazówkę stanowi informacja na opakowaniu, która określa, czy bejca może być wykorzystywana w pomieszczeniach, czy też służy do zabezpieczania mebli na zewnątrz.

Malowanie mebli ogrodowych z palet najlepiej rozpocząć od oczyszczenia i oszlifowania drewna. Bejce należy nanosić stopniowo pędzelkiem lub wałkiem wzdłuż słojów. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie 2-3 warstw dla uzyskania gładkiej powierzchni bez zacieków. Podczas malowania należy usuwać nadmiar bejcy czystym pędzelkiem lub miękką szmatką. Preparat ten świetnie zabezpiecza drewno przed działaniem promieni słonecznych. Warto także po wyschnięciu prepartu pokryć meble z palet lakierem lub olejem do drewna.

Lakierobejca idealna do malowania palet

Lakierobejca to połączenie dwóch produktów zabezpieczających powierzchnię palet przed uszkodzeniami i niekorzystnym działaniem wilgoci. Wydobywa ona naturalne słoje w drewnie i sprawia, że meble wykonane z palet przepięknie się prezentują. Możesz sięgnąć po transparentną lub półprzeźroczystą wodną lakierobejce albo zdecydować się na żelową, która jest przyjazna dla środowiska i bardzo trwała. Lakierobejca to w naszej ocenie idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na połączeniu farby do malowania palet na meble ogrodowe ze środkiem zabezpieczającym drewno.

Impregnat do mebli z palet

Kolejną substancją służącą do zabezpieczania mebli z palet jest impregnat do drewna. Wnika on głęboko w jego strukturę i skutecznie chroni przed wilgocią, rozwojem pleśni, promieniami słonecznymi i atakiem korników. W sklepach można znaleźć zarówno impregnaty bezbarwne, które podkreślają naturalny wygląd drewna, jak i te nadające mu kolor. Najczęściej spotykane są impregnaty rozpuszczalnikowe, wodne, a także woskowe i olejowe z dodatkiem żywic. Zabierając się do malowania palet preparatem rozpuszczalnikowym, należy pamiętać, że ma on intensywny zapach, dlatego najlepiej stosować go na dworze. Natomiast dużą zaletę impregnatu wodnego stanowi to, że można go nanosić nawet na wilgotne drewno.

Olej jako powłoka ochronna mebli z palet

Możesz także wybrać olej do drewna do zabezpieczenia mebli z palet. Świetnie chroni on ich powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, wydobywa naturalne walory drewna i wzmacnia jego strukturę. Jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, olej do drewna będzie najlepszym rozwiązaniem. Sprawdzi się on zarówno, gdy chcesz zabezpieczyć palety wewnątrz budynku, jak i te umiejscowione na zewnątrz.

Zabezpieczenie palet stanowi bardzo istotny element ich przygotowania do dalszych prac wykończeniowych. Dzięki temu nie tylko zapewnisz meblom odpowiednią ochronę, ale również piękny wygląd przez długie lata. Jakie znasz jeszcze inne metody zabezpieczania mebli z palet? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu pod artykułem.

Zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *