Jak samodzielnie malować palety w domu? Bezpieczne malowanie palet

Leżące palety drewniane

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się meble z palet. Najczęściej wykonuje się je samodzielnie, jeżeli ma się do dyspozycji odpowiednią ilość surowca. Właściwe złożenie palet to jednak nie wszystko — trzeba je jeszcze pomalować i należy wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie.

Po co malować palety?

Każdy miłośnik eko wie doskonale, że zamiast wyrzucać pozornie niepotrzebne rzeczy, można dać im drugie życie. Dotyczy to także palet, które od kilku lat cieszą się dużą popularnością i nierzadko są zbierane, by samodzielnie wykonać z nich meble. Złożenie kilku palet w jeden mebel to nie wszystko i dobrze będzie, jeżeli wcześniej zostaną one pomalowane, czy to farbą bezbarwną, czy kolorową. Dlaczego należy to zrobić? Po pierwsze dla estetyki, po drugie dla bezpieczeństwa i trwałości.

Jak przygotować palety do malowania?

Przed tym, zanim zabierzemy się jednak do malowania palet drewnianych, należy je wcześniej do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze konieczne jest oczyszczenie całej powierzchni palety ze wszystkiego, co zbędne, jak chociażby wystających gwoździ i drzazg. Warto też drewno potraktować papierem ściernym, by je oszlifować i sprawić, by było bardziej gładkie. Można również przetrzeć je wilgotną ścierką, aby pozbyć się zabrudzeń i plam. Tak przygotowaną paletę, można zacząć malować.

Jak zabezpieczyć paletę przy malowaniu?

Tuż przed samym malowanie dobrze będzie jeżeli postaramy się o odpowiednie gruntowanie. Dzięki temu farba będzie lepiej przylegać i nie odpryskiwać, a także zwiększy się odporność powierzchni malowanej choćby na warunki atmosferyczne, co jest istotne, w przypadku mebli ogrodowych z palet. Aranżacja domu i ogrodu staje się wówczas o wiele wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Jaka farba do malowania palet?

Kolejną kwestią do omówienia jest wybór farby do malowania palet. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ale na szczęście opcji jest kilka i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Do wyboru mamy farbę akrylową, olejną, tablicową oraz emulsję poliuretanową. Każda z nich daje inne efekty i posiada nieco odmienne właściwości. Wybór będzie tak naprawdę zależał od nas i od tego, co chcemy osiągnąć.

Jak pomalować palety w domu?

Jeżeli chcemy zabrać się do malowania palet w domu, należy oprócz farby wybrać także odpowiednie narzędzia, a także miejsce. Jeżeli nie mamy odpowiednio dużego balkonu czy tarasu, wówczas trzeba malować w pomieszczeniu. W takim przypadku dobrze jeżeli otworzy się wszystkie okna, a także zabezpieczy podłogę i meble przed kapiącą farbą.

Czym jednak najlepiej malować palety? Opcji jest kilka, a jedną z najbardziej zalecanych to wykorzystanie wałka malarskiego, ale równie dobrze może sprawdzić się zwykły pędzel. Dużym ułatwieniem jest także farby w sprayu oraz pistolety, by móc szybko pomalować jak największą powierzchnię w jak najkrótszym czasie.

Maluje się co najmniej na 2 – 3 warstwy i za każdym razem należy odczekać do całkowitego wyschnięcia. Można też, zamiast klasycznej farby, użyć bejcy lub lakierobejcy, które znacznie lepiej zabezpieczają drewno przed uszkodzeniami.

Samodzielne wykonanie i malowanie palet nie jest aż takie trudne. Macie z tym jakieś doświadczenie?

Zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *