Jaką farbę wybrać do malowania palet?

palety z drewna

Meble z palet nie tylko wyglądają bardzo stylowo, ale są również bardzo ekologiczne. Jednak, aby je wykonać, należy odpowiednio zabezpieczyć palety przed działaniem czynników zewnętrznych. Jaką farbę wybrać do malowania palet? Oto nasze propozycje, dzięki którym nadasz im wyjątkowego wyglądu.

Farba akrylowa do malowania palet

Szukając farby do malowania palet, warto rozważyć wybór farby akrylowej. Ze względu na to, że nie pozostawia ona nieprzyjemnego zapachu, często wykorzystuje się ją we wnętrzach. Na rynku dostępne są akrylowe farby do malowania palet drewnianych w bardzo bogatej palecie kolorystycznej, zatem bez problemu znajdziesz odcień, który spełni Twoje oczekiwania. Dużą zaletą takiej farba jest to, że zapewnia ona bardzo dobre krycie i wysycha w ciągu 5 godzin po nałożeniu. Dla uzyskania intensywniejszego efektu warto nanieść na drewno 2-3 warstwy. Możesz wybrać farbę do malowania palet o satynowym wykończeniu lub zdecydować się na matową albo półmatową.

Emulsja poliuretanowa idealna do palet

Jeśli zastanawiasz się, jaka farba jest najlepsza do malowania palet, to świetnie sprawdzi się również emulsja poliuretanowa. Można stosować ją jako farbę do malowania palet drewnianych na meble ogrodowe lub balkonowe. Dzięki zawartości żywic zabezpiecza ona ich powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych i zapewnia długotrwały intensywny kolor. W ten sposób meble po naniesieniu farby poliuretanowej będą przepięknie prezentowały się przez wiele lat.

Malowanie palet farbą tablicową

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie palet farbą tablicową. Taka emulsja nie zawiera toksycznych związków i doskonale zabezpiecza powierzchnię drewna przed zarysowaniami. Farba tablicowa pozwoli Ci uzyskać matowy efekt wykończenia, dzięki temu nadasz palecie zupełnie nowy wygląd i niepowtarzalny charakter. Pamiętaj, aby przed naniesieniem farby pokryć drewno impregnatem, a następnie pomalować paletę 2-3 razy z odstępem na schnięcie kolejnych warstw.

Powłoka ochronna palet – farba olejna do drewna

Możesz także wybrać farbę olejną do malowania mebli z palet. W jej skład wchodzą takie oleje jak lniany, makowy czy też orzechowy. Dużą zaletą farby olejnej jest jej niska cena, jednak należy pamiętać, że posiada ona dosyć charakterystyczny intensywny zapach. Ten rodzaj farby do malowania palet zapewnia mocne krycie i błyszczące wykończenie. Doskonale zabezpiecza powierzchnię drewna przed działaniem wilgoci i promieniami słonecznymi, co zapewnia meblom długotrwałą ochronę.

W kwestii wyboru farby do malowania palet warto kierować się przede wszystkim tym, do jakich celów zostaną one wykorzystane. Najważniejszą kwestię stanowi odpowiednie przygotowanie drewna i zabezpieczenie go przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. A według Ciebie jaka farba jest najlepsza do malowania palet? Podziel się swoją opinią pod artykułem.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Zwykłą farba do drewna styknie, palety to nie jest nie wadomo jakie drewno, nie potrzebuej specjalnej farby 😉 ale warto to potem zabezpieczyć chociażby lakierem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *