Jak wykonać i pomalować fotel z palet drewnianych?

meble ogrodowe z palet

Własnoręcznie wykonane meble są niepowtarzane i sprawiają, że wnętrze, ogród lub taras prezentują się wyjątkowo. Zastanawiasz się, jak zrobić fotel z palet? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jakie to proste.

Jak przygotować drewniane palety do wykonania fotela?

Samodzielne wykonane fotela z palet to świetny pomysł i sposób na wykorzystanie nieużywanych elementów. Wbrew pozorom zrobienie mebla do ogrodu, na balkon czy też do salonu w stylu industrialnym nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy tylko mieć niezbędne narzędzia do pracy i odrobinę wyobraźni. Do wykonania fotelu z palet przydadzą się m.in. kątowniki, wkrętarka, śruby, szpachla do drewna, szlifierka lub papier ścierny, impregnat do drewna i farba.

Wymierz miejsce, gdzie zamierzasz umieścić mebel, aby oszacować wielkości fotela. Oczyść i oszlifuj palety, a jeśli w drewnie znajdują się rysy lub ubytki, wypełni je szpachlą do drewna, a następnie użyj szlifierki lub papieru ściernego, by wyrównać ich powierzchnię. Czynność ta może być żmudna, ponieważ bardzo istotną kwestą jest osiągnięcie idealniej gładkości palet, która zapewni odpowiednią przyczepność nakładanym preparatom.

Jak pomalować fotel z drewnianych palet?

Teraz należy zaimpregnować palety specjalnym środkiem, który ochroni je przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Podczas zabezpieczenia mebli z palet świetnie sprawdzają się bejce, lakiery i oleje. Możesz użyć bezbarwnego preparatu, a następnie pokryć palety kolorową emulsją. Wybór farby do malowania palet jest w znacznym stopniu uzależniony od tego, czy z mebla masz zamiar korzystać w wewnątrz budynku, czy też na dworze. Pamiętaj, aby nakładać farbę równomiernie warstwami, by uniknąć powstania zacieków. Dla osiągnięcia lepszego efektu możesz nanieść kilka warstw emulsji, uwzględniając czas na schnięcie każdej z nich. Farbę nanoś podłużnymi ruchami zgodnie z ułożeniem słojów drewna.

Jak zrobić fotel z palet krok po kroku?

Do wykonania fotela wystarczą trzy drewniane palety — dwie będą tworzyły siedzisko, natomiast jedna posłuży jako oparcie. Jeżeli zależy Ci na tym, aby mebel miał podłokietniki, możesz użyć jeszcze jednej palety. Dwie pomalowane palety połącz ze sobą przy pomocy śrub i kątowników. Jeśli chcesz, aby meble można było łatwo przesuwać, zamontuj na spodzie małe kółka. Następnie w podobny sposób przymocuj oparcie i podłokietniki. Możesz także stworzyć w szparach szuflady do przechowywania drobiazgów. Na takim fotelu z palet na balkon, taras lub do salonu ułóż miękki materac i poduszki, a dzięki temu powstanie wyjątkowo przytulna strefa wypoczynkowa.

Wykonanie fotela z drewnianych palet to świetna okazja do wykazania się kreatywnością. W ten sposób stworzysz nietuzinkowy i w pełni funkcjonalny mebel, w którym będzie można zaznawać odpoczynku na świeżym powietrzu lub w salonie. Jak myślisz, czy warto podjąć się samodzielnego zrobienia fotela z palet? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Zajrzyj tutaj:

3 komentarze

  1. Łaał, nie wiedziałem, że wykonanie i pomalowanie fotela z palet jest takie proste! Chyba sobie kilka takich zorganizuje i zrobię nowe meble do ogrodu 🙂

  2. A ja zrobiłam sama fotel z palet drewnianych i wcale nie wygląda tak atrakcyjnie 🙁 nie wiem, chyba spróbuję jeszcze raz z innymi paletami

  3. Ja mam problem z tym jak wykonać i pomalować fotel z palet drewnianych, niby to takie proste, a jak przychodzi co do czego to nic mi się nie udaje 🙁 i nie wiem co z tymi paletami robię źle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *