Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z palet na zimę?

palety w ogrodzie

Meble ogrodowe z palet wyglądają zjawiskowo i dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć je na zimę, by móc się nimi cieszyć w kolejnym sezonie. Jak to zrobić i czego użyć? Wszystkie szczegóły poniżej!

Odpowiednie przechowywanie mebli ogrodowych zimą

Meble ogrodowe z palet i nie tylko powinny być odpowiednio przechowywane zimą. Wilgoć, niska temperatura i niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że drewno niszczeje i może nie nadawać się do użytkowania w kolejnym sezonie. Jeśli jest więc taka możliwość, to warto przechowywać meble ogrodowe w zamkniętym pomieszczeniu, np. w altanie czy garażu.

Jeśli nie masz możliwości na składowanie mebli ogrodowych w suchym miejscu, warto zastosować specjalne pokrowce, które nie dopuszczą do zawilgocenia i będą chronić Twoje przerobione palety przed wilgocią, mrozem i wiatrem.

Czyszczenie mebli ogrodowych z palet po sezonie

Po zakończeniu letniego sezonu koniecznie powinno się wyczyścić meble ogrodowe z palet, wykorzystując do tego celu odpowiednie preparaty do drewna, wodę z delikatnym środkiem myjącym lub myjkę ciśnieniową. Następnie należy pamiętać o dokładnym ich wysuszeniu. Po myciu meble ogrodowe z palet mogą mieć szorstką i porowatą strukturę. Nierówności te w łatwy sposób można usunąć, wykorzystując do tego papier ścierny. Ponadto sprawdzić należy stan mebli i jeśli jest to konieczne to przeprowadzić działania konserwatorskie i usunąć powstałe podczas użytkowania usterki jak przykładowo dokręcenie śrubek czy naprawy tapicerskie. 

Nie zapominaj o impregnacji

Zastanawiasz się, w jaki sposób przedłużyć żywotność swoich mebli ogrodowych z palet? Nie zapomnij o zastosowaniu odpowiednich impregnatów, które stanowić będą dodatkową ochronę. Przed naniesieniem preparatu należy przetrzeć przerobione palety suchą szmatką, by pozbyć się ewentualnych pozostałości pyłu, a następnie pokryć powierzchnię mebli specjalnym impregnatem. Po wyschnięciu można przejść do kolejnego etapu, czyli olejowania powierzchni mebli, właściwie dobranym specyfikiem. Mniej więcej po trzydziestu minutach, należy zetrzeć nadmiar oleju i odczekać do wyschnięcia mebli ogrodowych z palet, co trwać może około doby. Tak przygotowane meble mogą przezimować, a po rozpoczęciu nowego sezonu nie będzie problemu z ich natychmiastowym użytkowaniem. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę zabezpieczając meble z palet przed zimą?

Jeśli meble z palet użytkowane są przez dłuższy czas, może pojawić się na nich np. grzyb. W takiej sytuacji nie należy pozostawić ich na zimę bez odpowiedniego działania, ponieważ może to skutkować całkowitym zniszczeniem naszych palet. Zniszczona przez grzyba warstwa powinna zostać całkowicie usunięta i to najlepiej jak najszybciej, aż do naturalnego drewna. Kolejnym krokiem jest jego wyczyszczenie oraz nałożenie impregnatu. Następnie, tak jak opisywaliśmy wcześniej, nakładamy lakier bądź lakierobejcę.

Zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *