Malowanie palet krok po kroku, poradnik dla początkujących

malowanie palet

Palety są coraz częściej wykorzystywane nie tylko jako platformy do przechowywania czy przenoszenia towarów, a w codziennym życiu, gdzie tworzy się z nich meble. Mają one wiele zalet, nie kosztują dużo, nie ma problemu z ich dostępnością, a co najważniejsze można je wykończyć według swojego pomysłu i samodzielnie. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na ich wykończeniu i podpowiemy, jak pomalować palety krok po kroku, zapraszamy!

Przygotowujemy palety do malowania

Odpowiednie przygotowanie palety jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Usunąć należy wystające gwoździe, zeszlifować drzazgi, a nierówności koniecznie uzupełnić specjalną szpachlą do drewna. Po tych działaniach na palecie może osadzić się pył, którego pozbywamy się, najlepiej przy pomocy odkurzacza. Następnie paletę przetrzeć trzeba wilgotną ściereczką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Prawidłowo przygotowane podłoże jest ważne nie tylko dla przyczepności farby, ale i dla użytkowania palety. Warto więc się do tego etapu przyłożyć i wykonać go skrupulatnie.

Odpowiednie gruntowanie palet

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest użycie gruntu, który zabezpieczy powłokę palety, zwiększy przyczepność farby i uodporni drewno na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Działanie to pozwoli na użytkowanie mebli z palet na zewnątrz, tarasie czy nawet w ogrodzie. Porada naszego eksperta: jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt, zastosuj wałek z krótkim włosiem, a kolejną powłokę nałóż nie szybciej niż po 16 godzinach od poprzedniej.

Malujemy palety

Następnym krokiem jest malowanie palety odpowiednią farbą. Co ważne, przed przystąpieniem do malowania, farba musi być bardzo dobrze wymieszana. Jeśli zależy Ci na estetycznym rozprowadzeniu farby, to wykorzystaj do malowania wałek gąbkowy. Pomalowane palety wysychają około 12 godzin i po tym czasie należy zaaplikować kolejną warstwę farby. Pełna trwałość pomalowanych palet jest widoczna po około 5 dniach. 

Pomalowane palety i co dalej?

Jeśli wykonamy wyżej opisane czynności i odczekamy do uzyskania pełnych właściwości palet, możemy wykorzystać je w dowolny sposób. Modnym ostatnio rozwiązaniem wykorzystującym palety jest tworzenie z nich ogrodowych lub tarasowych mebli. Jest to tania alternatywa do drogich, gotowych zestawów ogrodowych. Co ważne palety sprawdzają się nie tylko w ogrodzie. Można z nich wykonać ramę łóżka, regał, witrynę czy ladę. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Jak dbać o palety?

Pomalowane palety, z których zrobione zostały np. meble ogrodowe, warto we właściwy sposób konserwować. Pozwoli to na użytkowanie ich przez długie lata, bez uszczerbku na ich jakości. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak zabezpieczyć meble ogrodowe z palet na zimę, by wraz z kolejnym sezonem móc je ponownie użytkować.

Jak widać, palety są uniwersalnym rozwiązaniem, z którego korzystać możemy zarówno w domu, jak i na zewnątrz, tarasie czy ogrodzie. Stworzone z nich meble są oryginalne, a zastosowanie dodatków według naszych preferencji pozwoli na podkreślenie stylu i charakteru otoczenia.

 

Zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *