O kotłach kondensacyjnych mówi się najczęściej w przypadku ekologicznego i oszczędnego ogrzewania. Są to nowoczesne piece, które coraz częściej wypierają tradycyjne kotły. Użytkowanie takich urządzeń to wiele zalet zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska. Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych i kiedy się na nie zdecydować?
- Co to jest kocioł kondensacyjny?
- Jak działają kotły kondensacyjne?
- Kotły kondensacyjne – dlaczego warto?
- Kotły kondensacyjne a tradycyjne
Co to jest kocioł kondensacyjny?
Kocioł kondensacyjny określany jest jako alternatywa dla tradycyjnych pieców. Jest to najważniejszy element centralnego ogrzewania. Wewnątrz urządzenia wytwarzane jest ciepło, które stopniowo rozprowadzane jest przez system ogrzewania w całym domu. W przypadku tego kotła kluczowe jest zjawisko kondensacji. Na czym ono polega w kontekście tych urządzeń?
Jak działają kotły kondensacyjne?
W przypadku takich nowoczesnych kotłów istotna jest zamknięta komora spalania, powietrze pobierane jest z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym stoją. To dzięki temu można mówić o procesie kondensacji. Jest to nic innego jak po prostu skraplanie się pary wodnej zawartej w spalinach. Jakie to ma znaczenie dla ogrzewania? Za pomocą tego zjawiska możliwe jest odzyskanie i wykorzystanie powstałej energii, nie ucieka ona kominem. To właśnie z tego powodu piece te są tak popularne, w dodatku nie zajmują dużo miejsca i nie przypominają tradycyjnych urządzeń do ogrzewania. Kocioł kondensacyjny jest w ofercie firm specjalizujących się w ogrzewaniu, np. ECO Team, warto przed zakupem zapoznać się ze specyfikacją techniczną pieca, by wybrać model, który będzie dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania na ciepło.
Kotły kondensacyjne – dlaczego warto?
Kotły kondensacyjne to nowoczesne urządzenia, które mają wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzują się one wysoką wydajnością i sprawnością. Wykorzystują dodatkowo ciepło zawarte w spalinach, minimalizują więc ryzyko jego utraty, jak ma to miejsce w piecach tradycyjnych. Ponadto kotły kondensacyjne mogą przyczynić się do obniżenia rachunków, co dla wielu osób jest głównym argumentem, by takie urządzenie zamontować. Znajdują one zastosowanie zarówno w przypadku grzejników tradycyjnych, jak i w ogrzewaniu podłogowym.
Planując założenie kotła kondensacyjnego jeszcze na etapie budowy domu, nie trzeba projektować pomieszczenia na kotłownię, nie będzie konieczne także budowanie komina spalinowego. Kocioł kondensacyjny może być zawieszony w dowolnym miejscu w domu bez żadnych obaw. W dodatku takie piece wyróżniają się eleganckim designem, nie trzeba więc martwić się o to, że negatywnie wpłyną na aranżację pomieszczenia.
Ponadto takie urządzenia są bezpieczne w użytkowaniu, niektóre modele mogą być sterowane za pomocą smartfona lub tableta, a to tego nie emitują hałasów, wyróżniają się cichą pracą.
Kotły kondensacyjne a tradycyjne
Kotły kondensacyjne i tradycyjne różnią się między sobą głównie technologią spalania. Te pierwsze odzyskują energię cieplną z pary wodnej, drugie niestety nie, ulatuje ona przez komin. Kotły kondensacyjne wyróżniają się większą sprawnością i wydajnością niż piece zwykłe. Są przede wszystkim bardziej przyjazne środowisku, nie emitują tylu spalin. W dodatku nie zajmują dużo miejsca, w przypadku pieców tradycyjnych konieczne jest wygospodarowanie pomieszczenia w domu, w którym staną te urządzenia. Kotły kondensacyjne natomiast mogą zawisnąć na ścianie nawet w salonie lub w przedpokoju.