5 zasad malowania palet drewnianych

palety drewniane

Marzą Ci się piękne, ręcznie wykonane meble z palet? Chcesz samodzielnie je zrobić w zaciszu swojego domu? Pamiętaj o tych 5 zasadach malowania palet drewnianych, a z łatwością osiągniesz upragniony efekt.

  1. Przygotuj palety drewniane do malowania
  2. Zabezpiecz powierzchnię palet specjalnym środkiem
  3. Wybierz odpowiedni rodzaj farby do malowania palet
  4. Użyj właściwego pędzla lub wałka do malowania palet
  5. Nakładaj farbę do palet warstwami

1. Przygotuj palety drewniane do malowania

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czym pomalować palety, bardzo istotne jest odpowiednie ich przygotowanie do tej czynności. Dokładnie im się przyjrzyj, w celu zlokalizowania odstających gwoździ i drzazg. Jeśli w drewnie są ubytki i pęknięcia wypełnij je specjalną szpachlą do drewna, aby wygładzić jego strukturę. Po usunięciu odstających elementów zeszlifuj powierzchnię palet przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Teraz użyj odkurzacza, aby oczyść drewno z pyłu i kurzu. Możesz także przestrzec palety wilgotną szmatką, ponieważ powierzchnia do malowania powinna być idealnie gładka, by farba dobrze się na niej trzymała.

2. Zabezpiecz powierzchnię palet specjalnym środkiem

Kolejną zasadą dotyczącą malowania palet jest ich zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi — takimi jak wilgoć, pleśń, promieniowanie słoneczne czy też owady. Możesz do tego celu wykorzystać impregnat do drewna lub preparat gruntujący. Taki środek może zawierać już w sobie pigment lub być bezbarwny. Zabezpieczenie mebli z palet pozwala przedłużyć ich świetność i zapobiega rozwojowi grzybów. Jest to szczególnie istotne w przypadku mebli ogrodowych i balkonowych, które są wystawione na działanie warunków atmosferycznych.

3. Wybierz odpowiedni rodzaj farby do malowania palet

Czym pomalować meble z palet? Wybór emulsji do drewna jest naprawdę szeroki. Kiedy zastanawiasz się, jaką farbę wybrać do malowania palet, warto zdecydować się na stosunkowo szybko schnącą emulsję o wysokim kryciu. Dzięki temu osiągniesz oczekiwany efekt już po nałożeniu pierwszej lub drugiej warstwy. Jeśli wcześniej pokryłeś drewno impregnatem z pigmentem lub barwną bejcą, użycie farby nie będzie już konieczne.

4. Użyj właściwego pędzla lub wałka do malowania palet

Dobre rozwiązanie stanowi również wykorzystanie zagiętego pędzla albo wąskiego wałka z gąbki do nanoszenia preparatów na powierzchnię drewna. W ten sposób równomiernie rozprowadzisz emulsję i unikniesz powstania nieestetycznych zacieków. Najlepiej malować palety zgodnie z kierunkiem układania się słojów w drewnie. Możesz także malować palety natryskowo.

5. Nakładaj farbę do palet warstwami

Bardzo istotnym aspektem jest nakładanie kilku cienkich warstwy emulsji. Stopniowe malowanie palet na meble to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu podczas schnięcia drewna farba nie będzie nadmiernie skapywała, a Ty unikniesz jej marnotrawstwa. Pamiętaj także, aby pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw robić przerwy — ich długość jest uzależniona od czasu schnięcia emulsji.

Malowanie palet może być bardzo odprężające. Jeśli będziesz przestrzegał powyższych zasad, na pewno osiągnięty efekt Cię zachwyci. Znasz inne sprowadzone sposoby malowania palet? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. No zgoda, ale ja do zasad malowania palet drewnianych dodałbym jeszcze użycie odpowiedniego pistoletu do kompresora! Jeśli malujemy więcej sztuk, tak jest o wiele lepiej, szybciej i po prostu wygodniej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *