Jak wybrać kominek do domu? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zainstalować kominek?

Kominek w domu

Odkąd pamiętasz, marzyłeś o wieczorach spędzanych przy kominku i w końcu jest szansa, aby to zrealizować? W takich sytuacjach często pojawia się dylemat, co wybrać, aby z jednej strony uzyskać estetyczny efekt, a z drugiej zachować funkcjonalność i efektywność takiego ogrzewania. Dlatego dziś radzimy, jak wybrać kominek do domu.

Budowa kominka a przepisy

Zanim zaczniesz wybierać kominek, musisz wiedzieć, że rozporządzenie Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dokładnie określa, w jakich sytuacjach możliwa jest budowa takiego ogrzewania.

Należy zacząć od tego, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku, to jedynie uzupełnienie systemu ogrzewania. Ponadto przepisy określają, że kominki mogą znajdować się wyłącznie w domach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz w budynkach wielorodzinnych, ale tylko wtedy, jeśli posiadają nie więcej niż 4 kondygnacje.

Rodzaje kominków

Twój dom spełnia wszystkie wymagania i możesz zainstalować w nim kominek? W takim razie w następnej kolejności powinieneś dowiedzieć się, jakie są jego rodzaje.

Na początek można wyróżnić kominek z paleniskiem otwartym, który stanowi przede wszystkim element dekoracyjny pomieszczenia, a to, że jest źródłem ciepła, to tak naprawdę jego dodatkowy atut.

W tym wypadku występują jednak duże straty cieplne, dlatego wiele osób decyduje się na kominek zamknięty. Kasety kominowe wkłada się do komory spalania, dzięki czemu jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie od kominków otwartych.

Trzecim rozwiązaniem są wkłady kominkowe – to najczęściej zalecana opcja, która jest ekonomiczna, bezpieczna i może stanowić także wsparcie dla ogrzewania całego budynku, a nie tylko pomieszczenia, w którym się znajduje.

Istotną kwestią jest również sposób montażu kominka. Mogą być one systemowe lub murowane. Modułowe systemy kominowe to jedna z możliwości instalacji kominka, która ma tę przewagę, że decyzję o wyborze konkretnego modelu można podjąć na krótko przed montażem. Są ekonomiczne, trwałe oraz nowoczesne. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, a także czas – w przypadku kominków murowanych, ich budowa jest znacznie dłuższa i często też kosztowniejsza.

Jak wybrać kominek?

Zanim zdecydujesz się na kominek, zastanów się, w którym miejscu stanie. Jak już wspominaliśmy, nierzadko stanowi on główny element wystroju, dlatego wybór ten nie może być przypadkowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybieraj kominki z szybą panoramiczną – nie ze względu na jej funkcjonalność czy parametry, ale na to, że… lepiej eksponuje ogień. Nie mniej ważny jest kształt kominka, może być klasyczny, portalowy, lub bardziej nowoczesny, narożny. Ciekawym rozwiązaniem jest też wolnostojący kominek typu koza, aczkolwiek nie do każdej aranżacji będzie pasować. Najlepiej sprawdza się w przypadku loftów, salonów o industrialnym charakterze.

Na koniec mamy jeszcze ciekawostkę. Jeśli mieszkasz w bloku i nie możesz sobie pozwolić na klasyczny kominek, jest na to rozwiązanie. To biokominek, który nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych. W takiej konstrukcji spala się biopaliwo, które emituje parę wodną. Dzięki temu nie potrzebujesz dodatkowych pozwoleń, jak do klasycznego kominka. To również dobry sposób na aromaterapię, ponieważ można w nim umieszczać olejki eteryczne.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Fajne są też elektryczne kominki, a do tego instalacja jest prosta, nie trzeba spełniać żadnych wyszukanych wymagań 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *