Gdzie kupować, jak przechowywać opał?

drewno opałowe w kominku

Ogrzanie domu i mieszkania, zwłaszcza w zimie, jest dla nas priorytetem. Aby było to możliwe, często konieczny jest zakup opału. Gdzie go szukać? Jak przechowywać? Podpowiadamy!

Gdzie kupić opał?

Najczęściej po opał udajemy się do składu opału. Dzisiaj, gdy coraz chętniej stawiamy na sklepy online, zdarza nam się bardzo często zamawiać drewno opałowe, węgiel, brykiet, pellet, ekogroszek przez Internet. Zarówno w sklepach online, jak i na serwisach ogłoszeniowych. W szybki i łatwy sposób można kupić opał na stronach z ogłoszeniami, często wraz z transportem i rozładunkiem.

Zakup ekogroszku czy węgla online to nie tylko oszczędność czasu, brak wysiłku, ale też możliwość porównania cen. Z reguły oferta internetowa jest znacznie korzystniejsza niż ta w sklepach czy składach stacjonarnych. Cena opału nie musi być zaporowa. Warto sprawdzić, jaki jest koszt ekogroszku czy węgla u różnych sprzedających. Dobrze jest się upewnić, czy w cenę opału wliczony jest też jego transport, czy trzeba zamówić go dodatkowo.

Oczywiście cena to nie wszystko. Warto poszukać opinii innych kupujących. Kupując opał online, ma się taką możliwość. O to zdecydowanie trudno w składach opału. Wtedy kierować się można co najwyżej opinią znajomych, którzy mają za sobą zakupy w danym miejscu. Jednak na zadowolenie często wpływa również rodzaj pieca. Warto poszukać dla siebie sprawdzonego dostawcy.

Kiedy kupić opał?

Wielu z nas o konieczności zakupu opału przypomina sobie w ostatniej chwili, gdy nagle pojawiają się przymrozki. Niestety, gdy kotłownia u nas jest pusta, oznacza to, że u innych także. Wtedy niestety jesteśmy zmuszeni nie tylko do stania w kolejkach do składu opału lub oczekiwania na przesyłkę, kupując online. Pod warunkiem, że w ogóle jest co zamówić. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakupienie opału poza sezonem. Czy tylko z uwagi na kolejki i dostępność towaru? Nie. Powodów jest więcej.

Dobry opał, czyli jaki?

Należy pamiętać, że od tego, co wrzucimy do pieca, będzie zależało to, czy będzie nam ciepło, nawet przy silnych mrozach, a także – ile to tak naprawdę będzie kosztować. Dobry opał pali się wydajnie i ekologicznie. Aby tak było, musi mieć niski poziom wilgotności. Zawartość wody w opale, nieważne, na który stawiamy, jest jednym z kluczowych parametrów, jakie wpływają na jego jakość. To samo tyczy się kaloryczności. Oba te parametry odgrywają ważną rolę w wydajności całego procesu grzewczego. Im wyższa kaloryczność, a więc wartość opałowa, tym więcej ciepła powstaje podczas spalania. Tak ekogroszku, jak i innych rodzajów opału.

Warto więc, szukając opału do kupienia, zwrócić uwagę przede wszystkim nie tyle na cenę, ile na parametry. Właśnie dlatego czasami nie warto wstrzymywać się z zakupem do ostatniej chwili. Pod warunkiem, że ma się gdzie przechowywać opał. W lecie znacznie łatwiej porozmawiać ze sprzedającym wyjaśnić wątpliwości i kupić wysokiej jakości opał w dobrej cenie niż w sezonie grzewczym, gdy kolejki do składów opału są gigantyczne, a w innych miejscach nie ma co liczyć na zakup. Szczyt sezonu to czas, gdy kupujemy to, co jest dostępne. Nietrudno wtedy kupić opał słabej jakości, a wcale nie w najniższej cenie.

Jak przechowywać opał?

Najważniejsze, zarówno wtedy, gdy kupuje się poza sezonem, jak i w zimie, jest dobre przechowywanie opału. Tylko wówczas można mieć pewność, że nie straci na jakości. Jak przechowywać ekogroszek, węgiel, pellet? Drewno opałowe najlepiej jest umieścić w przewiewnej drewutni przykrytej dachem. Sezonowane drewno zimą trzeba okryć brezentem lub płachtą. Węgiel może znajdować się w piwnicy, a można trzymać go na zewnątrz. Jednak tak przechowywany ekogroszek szybko straci na jakości. Zdecydowanie lepiej trzymać go w workach wewnątrz domu.

Zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *