Wycieczka szkolna w góry – jak ją zorganizować?

Wycieczka w góry

Zorganizowanie szkolnej wycieczki w góry nie jest proste. Trzeba nie tylko zarezerwować nocleg, zaplanować atrakcje oraz znaleźć opiekunów, ale przy tym wszystko dostosować to do obowiązujących przepisów. Aby to ułatwić, przedstawiamy kilka wskazówek.

Wycieczka szkolna – nowe przepisy

Zanim przejdziemy do praktycznych porad, musimy wspomnieć o nowych przepisach w zakresie organizowania wycieczek szkolnych, które zostały wprowadzone w dniu 25 maja 2018 roku w rozporządzeniu Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania wycieczek szkolnych przez publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki krajoznawstwa i turystyki.

O czym trzeba wiedzieć? Każdorazowo wyznaczony musi być kierownik wycieczki. Może on jednak pełnić również funkcję jego opiekuna. Wybierany jest spośród pracowników pedagogicznych i do jego zadań należy m.in. opracowanie planu i regulaminu wycieczki, zapewnienie warunków umożliwiających jego realizację, a także dysponowanie środkami finansowymi i czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów.

Co istotne, po zakończeniu wyjazdu musi dokonać podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego. Z niektórych obowiązków może zostać odciążony, jeśli szkoła współpracuje z biurem podróży.

Oprócz tego zawsze należy przygotować kartę wycieczki, której wzór można znaleźć w rozporządzeniu. Należy tam zawrzeć takie informacje jak długość trasy, miejscowość docelowa i trasa powrotna, a także szczegółowy program wycieczki.

Wycieczka szkolna – kto może zorganizować?

Co oczywiste, organizatorem takiej wycieczki jest szkoła, lecz, o czym trzeba pamiętać, tylko w trakcie trwania roku szkolnego. Jak już wcześniej wspominaliśmy, dyrektor placówki wyznacza kierownika, który zajmuje się praktycznymi aspektami takiego wyjazdu.

Może on współpracować z zewnętrzną firmą, która planuje transport, noclegi, atrakcje na miejscu. Wtedy trzeba koniecznie sprawdzić, czy posiada wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych, a także czy ma wykupione ubezpieczenie turystyczne.

Skorzystanie z usług biur podróży jest bardzo dużym odciążeniem dla szkoły, która nie musi sama szukać i sprawdzać firmy oferujące przewozy autokarem czy organizować nocleg. Zwykle szkoły nawiązują współpracę z jedną firmą, dzięki czemu mogą liczyć na zniżki, rabaty.

Jednak pomijając aspekty prawne, to, co decyduje o atrakcyjności takiej wycieczki, to jej program. Jak go stworzyć?

Program wycieczki szkolnej

Najczęściej w programie takiej wycieczki są piesze trasy górskie. Tu trzeba wiedzieć, że od 2012 roku nie ma obowiązku korzystania z usług przewodnika górskiego w przypadku wycieczek dla dzieci i młodzieży. Jednak to na nauczycielu ciąży wtedy obowiązek optymalnego doboru tras oraz zweryfikowania przed wyjściem, czy są bezpieczne warunki do takiej wędrówki.

Ale to nie jedyny sposób, żeby ciekawie spędzić czas w górach. Jakie są inne pomysły na atrakcje podczas wycieczki szkolnej? Ciekawą atrakcją jest marsz na orientację, który wprowadza nutkę rywalizacji, a przy okazji uczy logicznego myślenia, szukania leśnych znaków oraz korzystania z kompasu i mapy.

Oprócz tego można wybrać się do parku linowego, aczkolwiek trzeba wcześniej sprawdzić, jakie zabezpieczenia wykorzystuje. W końcu to na nauczycielu ciąży obowiązek zapewniania bezpieczeństwa. Latem można zorganizować leśne tory przeszkód w górach, a zimą – kuligi.

A pełen emocji dzień najlepiej zakończyć ogniskiem, odbywającym się oczywiście tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Jak byłam młoda to nienawidziłam wycieczek szkolnych w góry, teraz trochę za nimi tęsknię, bo sama sobie tak dobrze nie potrafię zorganizować czasu w górach. Człowiek nie doceniał co miał ;0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *