Co na zgagę? Domowe sposoby na zgagę

Zgaga

Czujesz, że dopada cię zgaga? Szukasz odpowiednich leków na tę dolegliwość, ale nie skutkują? Co piąta osoba cierpi z powodu zgagi, lecz co druga nie wie, jak radzić sobie z tym problemem. Gdy mamy okropny ból gardła, szukamy porad u lekarza, aby pomógł nam w walce ze zgagą. W niniejszym artykule pomożemy ci zwalczyć zgagę wykorzystując domowe sposoby, ale zanim przejdziemy, zastanówmy się, co może wywoływać u nas zgagę.

Czym jest zgaga?

Potworne pieczenie w okolicach przełyku? Tak, to jest właśnie zgaga, czyli cofanie się soków żołądkowych do przełyku powodując okropny ból. Najważniejszym czynnikiem występowania zgagi jest przede wszystkim niezdrowa dieta. Podczas spożywania pokarmu, nasz żołądek zaczyna wytwarzać kwas solny powodując eksplozję soków żołądkowych. Stąd wynika, że treść jest zwracana do przełyku powodując pieczenie. W aptekach można zakupić różne leki (typu tabletki lub syropy), zawierające specyficzne aromaty z ostrej mięty, która skutecznie zwalcza zgagę. Ale żeby nie tracić kilku złotych na specyfik zalecamy zastosowanie domowych metod. Jeśli dolegliwość występuje często, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak leczyć zgagę domowymi sposobami?

Jeśli specjalne leki na zgagę nie skutkują, warto wypróbować domowe sposoby. Wiele ludzi się pyta: „co jest dobre na zgagę?”, albo: „jak się pozbyć zgagi?”, lecz dostają mało informacji na ten temat. Przed przystąpieniem do kuracji, zalecane jest odrzucić niezdrową żywność i stosować się do regularnego spożywania pokarmu w małych ilościach. Należy pamiętać, aby dokładnie przeżuwać pokarm i nie połykać większych elementów. Najskuteczniejszym domowym sposobem, a zarazem składnikiem na zgagę jest herbata miętowa z imbirem. Imbir ma właściwości przeciwzapalne, oraz przeciwbakteryjne i dlatego stosowany jest medycynie naturalnej. Kolejnym domowym lekiem na zgagę jest wypicie mleka z miodem. Mleko w połączeniu z miodem da świetny łagodzący efekt. Należy też pamiętać o porcjach podawanego domowego sposobu. Najlepiej spożywać domowy lek godzinę po każdym posiłku, aby nie obciążyć żołądka.

Jakich potraw należy unikać, by zgaga nie powróciła?

Tak jak było wspomniane wcześniej, należy unikać niezdrowej diety tj. ostrych przypraw, tłustych i kwaśnych potraw czy napojów. Te produkty same w sobie mają nad kwasowość, więc podczas kuracji starajmy się nie spożywać ich regularnie. Jeśli zdecydujemy się zjeść jakąś ostrą, czy kwaśną potrawę, warto popić dużą ilością wody, by załagodzić objaw zgagi. Wykorzystując domowe sposoby na zgagę należy pamiętać, że podczas kuracji nie wykonywać ćwiczeń fizycznych. Dlaczego? Ponieważ wykonując dane ćwiczenie, zaciskamy nasz żołądek i może doprowadzić do powrotu zgagi, bądź co gorsza – wymiocin.

Zajrzyj tutaj:

2 komentarze

  1. dobrze, że trafiłam na ten artykuł przed świętami, jeszcze znajdę sposoby na niestrawność i będę w 100% przygotowana, haha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *