Zakup mieszkania zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, szczególnie jeśli dotyczy on nieruchomości z rynku wtórnego. Wtedy trzeba samodzielnie wiele rzeczy sprawdzić i ich dopilnować. Przede wszystkim należy mieszkanie znaleźć, ale i zobaczyć, czy nie jest ono w żaden sposób obciążone. Jak więc kupić nieruchomość na rynku wtórnym?
- Gdzie szukać mieszkania na rynku wtórnym?
- Oglądanie mieszkań z rynku wtórnego
- Księga wieczysta mieszkania z rynku wtórnego
- Kupno mieszkania a formalności
Gdzie szukać mieszkania na rynku wtórnym?
Mieszkań na rynku wtórnym szuka się zazwyczaj w ogłoszeniach lokalnych. Są one wystawiane na sprzedaż głównie przez obecnych właścicieli, którzy z jakichś powodów, chcą nieruchomość sprzedać. Decydując się na zakup mieszkania bezpośrednio, można spróbować negocjować jego cenę. Jeśli komuś zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości, wówczas może obniżyć początkową cenę.
Mieszkań z rynku wtórnego można szukać również w agencjach nieruchomości. Te zazwyczaj mają więcej ofert niż widzimy w Internecie. W dodatku agenci mogą opowiedzieć o mieszkaniach więcej niż da się wyczytać z anonsów, można też od razu umówić się na oglądanie nieruchomości.
Oglądanie mieszkań z rynku wtórnego
Samo oglądanie mieszkania na zdjęciach nie jest oczywiście wystarczające. Chcąc je kupić, należy umówić się na wizytę w tej nieruchomości, najlepiej wziąć ze sobą zaprzyjaźnionego budowlańca, który w mig wyłapie ewentualne usterki, niedoróbki i oceni, czy np. na ścianach nie ma grzyba, sprawdzi, w jakim stanie jest podłoga, instalacja elektryczna itp. To zminimalizuje ryzyko zakupienia mieszkania z niespodzianką, z którą później trzeba będzie się zmagać. Gorszy stan techniczny nieruchomości pozwala jednak na większe negocjacje, jeżeli chodzi o cenę. Obniżając ją w dużym stopniu, zakup i przeprowadzenie remontu może być całkiem opłacalne.
Sprawdzanie nieruchomości nie powinno ograniczać się do samego oglądania wnętrza. Dobrze też zobaczyć, w jakiej okolicy się ono znajduje, jaki jest stan całego budynku, czy w pobliżu znajdują się sklepy, przedszkola, szkoły, punkty medyczne i usługowe. Znaczenie ma również dobre skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami miasta.
Księga wieczysta mieszkania z rynku wtórnego
Obowiązkiem osoby kupującej jest sprawdzenie księgi wieczystej danej nieruchomości. Sprzedający powinien udostępnić nam jej numer, a zawartość dokumentu zobaczyć można w Internecie. Dzięki sprawdzeniu księgi wieczystej okaże się, jaki jest stan prawny nieruchomości, czy nie jest ona obciążona, czy nie jest zajęta przez komornika, czy nie obowiązuje tu umowa dożywocia itp.
Kupno mieszkania a formalności
Jeśli już jesteśmy zdecydowani co do zakupu konkretnego mieszkania, należy przystąpić do formalności. Warto u notariusza sporządzić umowę przedwstępną w formie aktu, która jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla obu stron. Określony w niej zostaje stan techniczny mieszkania, elementy wyposażenia, co obejmuje cena itp. Umowa ostateczna sprzedaży mieszkania powinna zostać uważnie przeczytana, żeby nie było wątpliwości co do żadnego punktu. Jeśli nieruchomość jest kupowana na kredyt, konieczne jest złożenie w banku odpisu aktu notarialnego i potwierdzenie złożenia wniosku o wpis do KW.
Jeden komentarz
Ja szukam na OLX, otodom i sprzedajemy.pl, jest trochę oferta, ale teraz chyba nadciąga kryzys straszny, bo jest bardzo mało mieszkań na sprzedaż 🙁