Jak znaleźć warsztat samochodowy?

Pracownik w warsztacie samochodowym

To pytanie zadaje sobie bardzo wielu kierowców. Trudno się temu dziwić, gdyż profesjonalnego i zaufanego mechanika ze świecą szukać. Niewielu z nich też wie, na co powinni zwracać uwagę, wybierając dla siebie warsztat samochodowy. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, co musi mieć fachowy zakład mechaniczny.

Dobry mechanik – jak wybrać?

Mechanik jest jak lekarz pierwszego kontaktu. Zanim postawi diagnozę, musi dokładnie zbadać historię pojazdu, dotychczasowe awarie i usterki oraz ewentualne stłuczki. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu przystępuje do oględzin samochodu w poszukiwaniu źródła problemu. Rzetelny i uczciwy mechanik za swoje usługi nie będzie wymagał wygórowanych cen. Uwzględni tylko koszty robocizny i zakupu części. Jeszcze przed odebraniem naprawionego samochodu, klient powinien zostać poinformowany o dokładnej kwocie usługi, a nie postawiony przed faktem dokonanym. W sytuacji, kiedy kwota będzie musiała ulec zmianie, zostanie o tym odpowiednio wcześniej poinformowany.

Pojawia się często pytanie, ile powinien kosztować dobry mechanik? Za dużo źle, za tanio też niedobrze. Dobry fachowiec ani nie będzie żądał wygórowanej zapłaty, ani nie będzie szukał oszczędności kosztem bezpieczeństwa. Ceny powinny być zatem wyśrodkowane.

Warsztat samochodowy – jak wygląda?

To, w jakich warunkach samochód będzie naprawiany, również jest bardzo istotne. Jeżeli przed warsztatem stoi dużo samochodów, to dobry znak. Oznacza to, że cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zaufaniem. Duże znaczenie ma również to, czy w warsztacie jest czysto. Tak, to też jest ważne. Nie chodzi o to, aby podłogi błyszczały, a narzędzia wyglądały jak nieużywane. Chodzi o schludność, nie o sterylność. O to, czy narzędzia są poukładane i mają swoje miejsce. O to, czy pracownicy zakładu przed rozpoczęciem napraw, odpowiednio zabezpieczają samochód. Nie dopuszczalne jest, aby klient odebrał samochód, w którym pracownicy zostawili bałagan.

Kolejnym ważnym elementem jest prowadzenie ewidencji napraw. To, na co powinno się zwrócić uwagę, to również fakt czy dany warsztat dba o dokumentację. Bardzo ważne jest spisywanie protokołu zdawczo – odbiorczego. Nawet w warsztacie samochodowym konieczne jest przeprowadzenie stosownych formalności. Pół biedy, kiedy pracownicy zapisują ważne informacje na temat danego pojazdu w notatniku. Nie powinno to tak wyglądać, gdyż profesjonalny warsztat prowadzi ewidencję komputerową i zapisuje dane na dodatkowym nośniku informacji, w razie awarii sprzętu. Gorzej, jeśli warsztat nie zapisuje zupełnie nic. Wtedy od takiego miejsca, lepiej trzymać się z daleka, ponieważ świadczy to o niekompetencji oraz nieodpowiedzialności.

Samochód w warsztacie

Prowadzenie ewidencji jest ważne z tego względu, że nie tylko można łatwo sprawdzić, co było przyczyną danej usterki w samochodzie, ale przede wszystkim czy nie doszło do uszkodzeń w trakcie serwisowania. Szanujący się zakład, zanim rozpocznie pracę nad danym pojazdem, spisuje wcześniej dokładny protokół, w którym opisuje ogólny stan samochodu. Wpisywany jest też zakres planowanych prac oraz koszty danej usługi. To pozwala na rozwiązanie wszelkich sporów, w razie ewentualnych problemów i nieścisłości.

Wybierając dany warsztat samochodowy, oprócz powyższych kwestii, warto kierować się też intuicją oraz poczuciem, czy mechanik, do którego się zwracamy, budzi zaufanie.

Zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *