W Polsce produkcja pieczarek stoi na bardzo wysokim poziomie, a jest to zasługa m.in. producentów dobrej jakości podłoża. Może się wydawać, że produkcja podkładu do uprawy pieczarek nie jest specjalnie skomplikowana, tymczasem jest to proces złożony i wymagający specjalnych warunków. Duże znaczenie ma również skład podłoża. Jakie składniki wspomagają hodowlę pieczarek? O czym należy wiedzieć, produkując tego rodzaju grzyby na przemysłową skalę?
- Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek?
- Uprawa pieczarek na podłożu fazy 2
- Podłoże fazy 3 – uprawa pieczarek
Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek?
Podstawowym składnikiem podłoża do uprawy pieczarek jest słoma. Ona sama nie wystarczy jednak do tego, aby wyrosły na niej dorodne pieczarki, musi być odpowiednio przetworzona i wzbogacona. Do produkcji podłoża pod uprawę pieczarek wykorzystuje się więc różne surowce odpadowe, takie jak nawóz koński, pomiot drobiowy oraz gips. W zależności od obranej metody można dodawać również mocznik. Niezależnie od tego, jaki jest dokładny skład podłoża, konieczne jest jego nawilżanie oraz fermentacja odbywająca się w ściśle określonych warunkach.
Po przeprowadzeniu procesu fermentacji otrzymujemy podłoże fazy drugiej, a następnie trzeciej. Czym charakteryzuje się podłoże pod uprawę pieczarki (kania.net.pl) w konkretnych fazach i jak wygląda późniejsza uprawa grzybów?
Uprawa pieczarek na podłożu fazy 2
Podłoże do uprawy pieczarki fazy 2 jest gotowe po około 2-3 tygodniach fermentacji. Na tym etapie z podłoża wyeliminowane są już wszelkie niepożądane organizmy, a więc jest ono wolne od chorób, które mogłyby negatywnie wpłynąć na uprawę pieczarek, lub nawet całkowicie ją zniszczyć. Proces, który oczyszcza podłoże to pasteryzacja, którą przeprowadza się mniej więcej 10-11 dni po ułożeniu pierwszej pryzmy fermentacyjnej. Pasteryzacja trwa od 8 do 12 dni i niezwykle istotne jest to, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w czasie jej trwania. Aby zabić wszelkie niechciane organizmy znajdujące się w podłożu do uprawy pieczarek, konieczne jest utrzymywanie temperatury powietrza przez 6-8 godzin na poziomie 58-60 stopni Celsjusza. Przez kolejne 6-8 dni temperatura podłoża powinna być utrzymywana na poziomie 48-52 stopni Celsjusza.
Po etapie pasteryzacji, do podłoża fazy 2 wsiewana jest grzybnia. Powstaje ona z uprawy na ziarnie pszenicy, żyta lub prosa. Gotowy materiał w większości miesza się z podłożem, następnie ubija i podlewa. Pozostała część jest rozsypywana na powierzchni. Rozrośniętą grzybnię pokrywa się torfem. Ten oraz późniejsze zabiegi przeprowadzane są już przez firmy zajmujące się produkcją pieczarek.
Podłoże fazy 3 – uprawa pieczarek
Podłoże fazy 3 jest już przerośnięte grzybnią. Oznacza to, że wszystkie etapy, które opisywaliśmy w poprzednich akapitach, zostały już wykonane, a do firmy zajmującej się uprawą pieczarek trafia produkt, z którego w ciągu 2-3 tygodni wyrosną zdrowe grzyby. Podłoże, w którym znajduje się przerośnięta grzybnia, rozkładane jest w specjalnych tunelach, które mogą być tak samo wykorzystane w przypadku zakupu podłoża fazy 2. Aby przyśpieszyć wzrost pieczarek, do podłoża fazy 3 można dodać specjalny suplement, który wpływa również pozytywnie na ich jakość.
Uprawa pieczarek na podłożu fazy trzeciej jest najszybsza i najmniej problematyczna.
2 komentarze
Próbowałem kiedyś robić sam takie podłoże, ale jednak będę musiał kupić, nie wychodzi mi to za dobrze, szkoda czasu na eksperymentowanie
Mnie się zawsze wydawało, że hodowla pieczarek jest prosta… Ale żeby posiadało aż 3 fazy? Jestem ciekaw, czy dla amatora takie podłoże się sprawdzi.