Czym charakteryzuje się rynek kryptowalut? Pomagamy zrozumieć kryptowaluty

kryptowaluty

Rynek kryptowalut stale się poszerza, pojawiają się coraz to nowe waluty kryptograficzne, jak i osoby, które nimi obracają. Warto wiedzieć, co charakteryzuje rynek kryptowalut oraz znajdujące się na nim instrumenty. Warto podkreślić, że jego wartość wynosi aktualnie ponad bilion dolarów amerykańskich.

Czym są kryptowaluty?

Mimo że wiele osób zna słowo „kryptowaluty”, nie zawsze wiedzą oni, co ono oznacza. W dość sporym uproszczeniu można nazwać je wirtualnymi pieniędzmi, które nie mają fizycznej formy. Mają jednak swoją wartość, dzięki czemu można wymieniać je na inne waluty fiducjarne oraz kryptograficzne, a także dobra materialne. Zagłębiając się nieco bardziej, można napisać, że jest to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii asymetrycznej. Posiadane środki przechowywane są w umownych jednostkach. Zasadnicza większość kryptowalut opiera się na technologii blockchain, czyli łańcuchu bloków, które służą do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawieranych w Internecie.

Jak można nabyć kryptowaluty?

Chcąc zostać uczestnikiem rynku kryptowalut, trzeba wiedzieć, jak je nabyć. Istnieje na to kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest kantor kryptowalutowy, czyli strona o m.in. kryptowalutach (kantor bitcoin.pl), za pośrednictwem której można zrealizować usługę kupną i sprzedaży walut kryptograficznych. Tego typu punkty  działają także stacjonarnie, jednak nie jest ich zbyt dużo. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla początkujących osób.

Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zdcydować się na skorzystanie z giełdy kryptowalutowej, działającej jak klasyczny parkiet. Pozwala na skontaktowanie ze sobą osób, które są zainteresowane kupnem oraz sprzedażą kryptowaluty po określonym kursie.

Warto także wspomnieć o trzeciej możliwości, czyli bitomatach. Są to urządzenia wyglądem przypominające klasyczny bankomat, w których nabyć można bitcoiny za gotówkę. Ich sieć stale się poszerza, dlatego można znaleźć je nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miasteczkach.

Najważniejsze cechy kryptowalut

Aby jeszcze lepiej wyjaśnić, czym są kryptowaluty, warto wspomnieć o ich najważniejszych cechach. Zalicza się do nich m.in.:

  • anonimowość, ponieważ dokonywane transakcje nie są przypisywane do konkretnej osoby, tylko do kluczy kryptograficznych,
  • brak regulacji i nadzoru przez instytucje finansowe oraz organy nadzorujące,
  • decentralizacja,
  • nieodwracalność transakcji,
  • transakcje mogą być realizowane pomiędzy dwoma użytkownikami bez pośredników,
  • dynamiczny rozwój,
  • w wielu przypadkach ich podaż jest ograniczona,
  • przejrzystość,
  • szeroka dostępność.

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty na rynku kryptowalutowym?

Omawiając kwestie związane z rynkiem kryptowalut, nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszych walutach kartograficznych, które obecnie można na nim znaleźć. Bez wątpienia zalicza się do nich bitcoina, a także m.in. Ethereum, ripple, DASH oraz monero. Warto podkreślić, że aktualnie na rynku kryptowalut znaleźć można kilkanaście tysięcy rodzajów walut kryptograficznych różnego typu, dlatego nie sposób wymienić je wszystkie.

Zajrzyj tutaj:

2 komentarze

  1. Dobry artykuł, wreszcie coś można na ten temat zrozumieć, bo wywody finansistów są nie do pojęcia dla laików i początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *