Czym są roboty AGV?

regały w magazynie

Najnowsze zdobycze techniki pozwalają na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa w różnego rodzaju zakładach pracy, ale też umożliwiają wdrażanie rozwiązań dających duże oszczędności przedsiębiorcom. Jest wiele prac, które mogą być wykonywane przez specjalnie zaprogramowane urządzenia, dzięki czemu zwiększona zostaje wydajność logistyki wewnętrznej. Przykładem są roboty AGV (ang. Automated guided vehicles), czyli mobilne i bezzałogowe pojazdy, które służą do transportu towarów po wyznaczonych ścieżkach w obrębie magazynu bądź hali przemysłowej.

Co warto wiedzieć o robotach AGV?

Jak już zaznaczyliśmy we wstępie, roboty AGV są pojazdami bezzałogowymi, które mogą być wykorzystywane do przewożenia różnego rodzaju towarów. Znajdują zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu, a ich użycie skutkuje m.in. obniżeniem kosztów. Bez wątpienia AGV to zysk dla przedsiębiorstwa (zobacz na aiut.com), a zalety płynące z wykorzystania tych robotów opiszemy w dalszej części artykułu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje robotów AGV, niektóre z nich zapewniają bezpieczny transport ładunków o masie przekraczającej 1000 kg. Ważnym aspektem jest również to, iż niektórzy producenci tego typu urządzeń nie tylko pomagają wybrać odpowiedni model dla danego przedsiębiorstwa, ale zapewniają również jego kompleksowe wdrożenie.

Roboty AGV – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jeśli szukasz rozwiązań, które pozwolą Ci przyśpieszyć procesy logistyczne wewnątrz firmy, chcesz wykorzystać swoich pracowników do ambitniejszych zadań, niż transport ładunków wewnątrz hali lub magazynu, a do tego zależy ci na poprawie bezpieczeństwa, to roboty AGV są najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Nowoczesne roboty AGV potrafią podjąć samodzielną decyzję o tym, jaka trasa dostawy danego ładunku będzie optymalna. Co niezwykle ważne, a jednocześnie zaskakujące dla wielu osób, roboty te posiadają wbudowane specjalne czujniki, które pozwalają im unikać przeszkód.

Istnieją różne systemy nawigacji tego typu pojazdów. Najbardziej zaawansowane technologicznie wykorzystują wiązki laserów, które odbijają się od reflektorów umieszczonych na samych robotach AGV oraz ich trasach, co pozwala na wyznaczenie kątów oraz odległości od znajdujących się przed nimi przeszkód.

W każdej firmie, która wykorzystuje tradycyjne wózki widłowe, zdarzają się od czasu do czasu wypadki i kolizje. Dzięki robotom AGV można je praktycznie wyeliminować. Urządzenia te zapewniają płynny i niezwykle precyzyjny transport towarów, który w żaden sposób nie zakłóca pracy personelu znajdującego się w pobliżu. Co więcej, w sytuacji, gdy na trasie robota AGV zwiększa się z jakiegoś powodu natężenie ruchu, może on samodzielnie zdecydować o zmianie trasy na mniej uczęszczaną.

Jeśli chodzi o funkcjonalność wózków AGV, to mogą one wykonywać takie prace, jak podnoszenie ładunków, zdejmowanie ładunków z przenośników, holowanie wózków pasywnych oraz łączenie z wózkami pasywnymi.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Takie roboty wydają się być mega! Choć nie ukrywam – przeraża mnie to, że ludzi zaraz zaczną zastępować maszyny. Czy będzie praca dla każdego? Rozumiem, że w produkcji faktycznie maszyny mogą dużo zmienić, ale właśnie tam pracuje mnóstwo osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *