Na czym polega, kiedy się stosuje technologię jet grouting?

Robotnicy na placu budowy

Jet groutning to metoda wzmacniania gruntu wykorzystywana zarówno w budownictwie lądowym, jak i wodnym. Dzięki szybkiemu rozwojowi nowoczesnych technologii możliwe jest znacznie efektywniejsze i sprawniejsze przeprowadzanie poszczególnych etapów prac związanych z umacnianiem fundamentów. W poniższym artykule przybliżamy jedną z tych metod.

Jet grounting – co to jest?

Ten proces można najłatwiej zdefiniować jako iniekcję strumieniową pozwalającą na ujednolicenie cech gruntu. Wybrana bryła podłoża jest uszczelniana i wzmacniana. Jet grouting to technologia, która jest popularna w geotechnologii (doczytaj na keller.com.pl), pozwalająca „zniszczyć” dotychczasową strukturę gruntu i stworzyć ją na nowo. Aby osiągnąć zamierzony efekt, podczas prac używa się skoncentrowanego strumienia wody połączonego ze specjalnym zaczynem cementowym. Po zakończeniu całego procesu otrzymuje się grunt o wysokiej wytrzymałości oraz niewielkiej przepuszczalności.

Jet grounting można wykorzystywać w przypadku większości rodzajów gruntów, z wyjątkiem organicznych. Idealnie sprawdza się podczas wzmacniania nowo powstających fundamentów, jak również już ukończonych budynków.

Jak wygląda proces jet grounting?

Składa się ona trzech etapów. Pierwszy zakłada przygotowanie gruntu do wykonania odwiertu, gdyż w głąb podłoża wprowadzana jest żerdź wiertnicza z monitorem. W kolejnym etapie następuje rozluźnienie struktury gruntu, do którego doprowadza się, wytwarzając bardzo silny strumień, który zmienia gęstość nawet najgłębszej części podłoża. Dopiero na sam koniec dochodzi do procesu cementowania przy użyciu mieszkanki albo zaczynu. Dzięki wytworzeniu wysokiego ciśnienia pierwotna struktura gruntu z łatwością łączy się z powstałym zaczynem, wzmacniając strukturę. Na sam koniec formowane są ostateczne bryły według narzuconych wymagań oraz przeznaczenia.

Dlaczego warto stosować jet grounting?

Każdy doświadczony fachowiec budowlany zdaje sobie sprawę z korzyści, jaki płyną ze sprawnie wykonanej iniekcji strumieniowej. Należy do nich na pewno uniwersalność, szerokie spectrum zastosowań oraz bardzo dokładne zabezpieczenie konstrukcji przed przepuszczaniem wody. Co więcej, podczas procesu iniekcji strumieniowej poszczególne elementu stają się barierami przeciwfiltracyjnymi. Okoliczni mieszkańcy na pewno nie mogą narzekać na hałas, gdyż jet grounting nie emituje hałasu ani uciążliwych wibracji.

Mimo swoich zalet i ogromnych korzyści technika ta jest jeszcze stosunkowo mało popularna w Polsce. Pozostaje mieć nadzieję, że w niedługim czasie to się zmieni, gdyż dzięki tej metodzie uzyskujemy silne i solidne wzmocnienia fundamentów, które mogą posłużyć do wykonania podziemnych, nieprzepuszczalnych kondygnacji.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Dobrze, że jest jet grounting:). Szkoda, że w Polsce jest tak trudno, żeby wdrożyć te działania. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *