Od czego zależy cena wynajmu samochodu w wypożyczalni aut?

Kluczyki w dłoni

Ceny wynajmu samochodów mogą być zróżnicowane. Wpływ na ostateczny koszt ma wiele czynników, wśród nich wymienia się m.in. klasę auta oraz okres wynajmu. Od czego jeszcze zależy cena wypożyczenia samochodu? Co warto wiedzieć o wynajmie auta?

Klasa i marka samochodu

Nie jest tajemnicą, że małe auta, typowo miejskie, czyli klasy A, są tańsze w wynajmie niż samochody luksusowe znanych marek. Jest to główny czynnik wpływający na koszt wypożyczenia pojazdu. Im auto mniejsze, bardziej ekonomiczne, tym lepsza cena wynajmu. Kiedy interesuje nas duży, rodzinny samochód typu SUV, wówczas należy liczyć się z wyższymi kosztami. Są one jednak powszechnie znane, nie jest to żadna tajemnica. Wypożyczalnia samochodów podaje ceny wynajmu aut stronie www (wypozyczalnia-aut24.pl), można więc zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy.

Okres wynajmu auta

Wpływ na cenę wypożyczenia samochodu ma też czas wynajmu. Im dłużej chcemy jeździć danym autem, tym tańsze będą to koszty w przeliczeniu na dobę. Najbardziej opłacalny jest więc wynajem długoterminowy. Ceny wypożyczenia pojazdu trzeba jednak na bieżąco sprawdzać. Wiele wypożyczalni wprowadza promocyjne ceny dotyczące określonych terminów podróży czy klas samochodów. Tym samym trzeba liczyć się z tym, że w okresie letnim lub świątecznym, koszty wynajmu mogą być wyższe.

Istotny wiek kierowcy

W wielu wypożyczalniach ważny jest wiek kierowcy. Niektóre firmy nie decydują się na wynajem dla osób między 18. a 21. rokiem życia. Tacy kierowcy są mało doświadczeni, stąd też większe ryzyko ewentualnej stłuczki. Może się jednak zdarzyć, że wypożyczalnia wynajmie auto osobie poniżej 21. roku życia, jednak będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami tej usługi.

Dodatkowe udogodnienia

Na koszt wynajmu samochodu wpływ mają także dodatkowe udogodnienia czy wyposażenie pojazdu. Jeśli decydujemy się na wypożyczenie dodatkowego bagażnika na dach, fotelika dla dziecka, nawigacji, wówczas ostateczny koszt będzie wyższy. Dodatkowe opłaty mogą też wiązać się z podróżą wynajętym samochodem za granicę. W niektórych wypożyczalniach samochodowych płatne jest podstawienie auta na lotnisko. Wybierając samochód, a właściwie firmę świadczącą wynajem, warto dowiedzieć się, czy obowiązuje limit kilometrów, a jeśli tak, to ile on wynosi. Przekroczenie go jest z reguły dodatkowo płatne.

W dodatkowych opłatach znaleźć może się również kaucja. Jest to kwota pobierana na czas wynajmu samochodu, nie wszystkie wypożyczalnie muszą ją stosować, warto to sprawdzić. A co z ubezpieczeniem? Wynajmowane auta muszą posiadać polisę OC, niektóre wypożyczalnie mogą jednak wliczać w cenę wynajmu koszt dodatkowego ubezpieczenia AC. Czasami możliwe jest samodzielne wykupienie takiej polisy. Ponadto wypożyczalnie aut mogą obciążyć nas jeszcze dodatkowymi kosztami w postaci opłaty przygotowawczej, za rezygnację z wynajmu czy za obsługę poza standardowymi godzinami otwarcia biura.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Ile może kosztować wypożyczenie Dodge’a Challengera na tydzień? Czy mogę znaleźć taki model w Warszawie? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *