Jak bezpiecznie korzystać z biletomatów?

Tramwaj

W kolejnych miastach Polski pojawiają się biletomaty. Znajdują się na przystankach autobusowych, tramwajowych, na stacjach kolejowych, a także w pojazdach komunikacji miejskiej. Pozwalają na szybki zakup biletów, bez obawy o to, czy kiosk będzie jeszcze czynny oraz, czy… w sklepie ich nie zabraknie. A czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Odpowiadamy.

Biletomaty – zalety i wady

Biletomaty to urządzenia stacjonarne lub mobilne, służące do zakupu różnego typu biletów. Można je zaprogramować w dowolny sposób, dopasowując do potrzeb przewoźnika. Przeznaczone są zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ich konstrukcje posiadają zabezpieczenia, dzięki czemu są odporne na czynniki atmosferyczne oraz fizyczne (czyli działalność wandali).

Wielu producentów dostosowuje biletomaty również do osób z niepełnosprawnościami, ograniczeniami ruchu oraz wzroku. Jakie są zalety ich stosowania? Przede wszystkim wygoda i dostępność, nawet w środku nocy czy na chwilę przed odjazdem środka transportu można kupić bilet. Co więcej, gdy biletomat znajduje się w autobusie, tramwaju, nie trzeba martwić się o to, że nie zdążysz kupić biletu.

W większości przypadku transakcję można opłacić kartą płatniczą lub gotówką. Ilość biletów jest nieograniczona, ponieważ są one drukowane na bieżąco. A jaki są wady? Urządzenie może ulec awarii, a te nie zawsze są zgłaszane/serwisowe od razu. Ponadto istnieją wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa korzystania z nich, aczkolwiek o tym będziemy jeszcze szerzej pisać.

Jak korzystać z biletomatów?

Zasadę działania biletomatów przedstawia ich producent Mera Systemy, który wyjaśnia zarówno kwestie związane z obsługą, jak i z parametrami technicznymi wpływającymi na funkcjonalność tych urządzeń. My opiszemy pokrótce, jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika.

Obsługa tych urządzeń jest prosta i intuicyjna, klient jest prowadzony krok po kroku przez cały proces. Na początku musi wybrać rodzaj biletu, następnie jego ilość, a na końcu – rodzaj płatności. Niektóre urządzenia wyposażone są wyłącznie w ekrany dotykowe, inne posiadają przyciski umożliwiające wybranie pożądanej opcji. Większość z nich umożliwia zarówno wykonanie transakcji gotówkowej, jak i bezgotówkowej. W drugim przypadku najczęściej płatności dokonuje się zbliżeniowo.

Gdy chcesz zapłacić gotówką, musisz sprawdzić, jakie nominały przyjmuje biletomat. Trzeba też pamiętać, że biletomaty mobilne, montowane w pojazdach komunikacji miejskiej, zwykle są bezgotówkowe.

Czy biletomaty są bezpieczne?

A czy biletomaty są bezpieczne? Tak, chociaż ważne jest ich odpowiednie użytkowanie. Najczęstszy problem, jaki jest podejmowany, to higiena korzystania z nich – urządzenie może obsługiwać codziennie nawet kilka tysięcy pasażerów. W czasie, gdy panuje zwiększona zachorowalność na choroby wirusowe, ryzyko przenoszenia w ten sposób zarazków, bakterii jest bardzo duże. Da się jednak przed tym ustrzec – biletomaty są tak projektowane, aby w prosty i szybki sposób można było je zdezynfekować, wyczyścić. Tak naprawdę nie trzeba ich też bezpośrednio dotykać. Do wybierania poszczególnych opcji można użyć długopisu czy rysika do smartfona, a za całość zapłacić zbliżeniowo.

Zwykle też urządzenia te są tak projektowane, aby blokować wykonywanie masowych transakcji zbliżeniowych, bez podania PIN-u. Jeśli ktoś ukradnie twoją kartę płatniczą, nie będzie mógł się nią bez ograniczeń posługiwać, biletomat na to nie pozwoli.

Zajrzyj tutaj:

Jeden komentarz

  1. Jak dla mnie biletomaty nie mają żadnych zagrożeń, są mega bezpieczne i mają same plusy. Powinno być ich więcej w przestrzeni miejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *