W kolejnych miastach Polski pojawiają się biletomaty. Znajdują się na przystankach autobusowych, tramwajowych, na stacjach kolejowych, a także w pojazdach komunikacji miejskiej. Pozwalają na szybki zakup biletów, bez obawy o to, czy kiosk będzie jeszcze czynny oraz, czy… w sklepie ich nie zabraknie. A czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Odpowiadamy.
Biletomaty – zalety i wady
Biletomaty to urządzenia stacjonarne lub mobilne, służące do zakupu różnego typu biletów. Można je zaprogramować w dowolny sposób, dopasowując do potrzeb przewoźnika. Przeznaczone są zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ich konstrukcje posiadają zabezpieczenia, dzięki czemu są odporne na czynniki atmosferyczne oraz fizyczne (czyli działalność wandali).
Wielu producentów dostosowuje biletomaty również do osób z niepełnosprawnościami, ograniczeniami ruchu oraz wzroku. Jakie są zalety ich stosowania? Przede wszystkim wygoda i dostępność, nawet w środku nocy czy na chwilę przed odjazdem środka transportu można kupić bilet. Co więcej, gdy biletomat znajduje się w autobusie, tramwaju, nie trzeba martwić się o to, że nie zdążysz kupić biletu.
W większości przypadku transakcję można opłacić kartą płatniczą lub gotówką. Ilość biletów jest nieograniczona, ponieważ są one drukowane na bieżąco. A jaki są wady? Urządzenie może ulec awarii, a te nie zawsze są zgłaszane/serwisowe od razu. Ponadto istnieją wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa korzystania z nich, aczkolwiek o tym będziemy jeszcze szerzej pisać.
Jak korzystać z biletomatów?
Zasadę działania biletomatów przedstawia ich producent Mera Systemy, który wyjaśnia zarówno kwestie związane z obsługą, jak i z parametrami technicznymi wpływającymi na funkcjonalność tych urządzeń. My opiszemy pokrótce, jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika.
Obsługa tych urządzeń jest prosta i intuicyjna, klient jest prowadzony krok po kroku przez cały proces. Na początku musi wybrać rodzaj biletu, następnie jego ilość, a na końcu – rodzaj płatności. Niektóre urządzenia wyposażone są wyłącznie w ekrany dotykowe, inne posiadają przyciski umożliwiające wybranie pożądanej opcji. Większość z nich umożliwia zarówno wykonanie transakcji gotówkowej, jak i bezgotówkowej. W drugim przypadku najczęściej płatności dokonuje się zbliżeniowo.
Gdy chcesz zapłacić gotówką, musisz sprawdzić, jakie nominały przyjmuje biletomat. Trzeba też pamiętać, że biletomaty mobilne, montowane w pojazdach komunikacji miejskiej, zwykle są bezgotówkowe.
Czy biletomaty są bezpieczne?
A czy biletomaty są bezpieczne? Tak, chociaż ważne jest ich odpowiednie użytkowanie. Najczęstszy problem, jaki jest podejmowany, to higiena korzystania z nich – urządzenie może obsługiwać codziennie nawet kilka tysięcy pasażerów. W czasie, gdy panuje zwiększona zachorowalność na choroby wirusowe, ryzyko przenoszenia w ten sposób zarazków, bakterii jest bardzo duże. Da się jednak przed tym ustrzec – biletomaty są tak projektowane, aby w prosty i szybki sposób można było je zdezynfekować, wyczyścić. Tak naprawdę nie trzeba ich też bezpośrednio dotykać. Do wybierania poszczególnych opcji można użyć długopisu czy rysika do smartfona, a za całość zapłacić zbliżeniowo.
Zwykle też urządzenia te są tak projektowane, aby blokować wykonywanie masowych transakcji zbliżeniowych, bez podania PIN-u. Jeśli ktoś ukradnie twoją kartę płatniczą, nie będzie mógł się nią bez ograniczeń posługiwać, biletomat na to nie pozwoli.
Jeden komentarz
Jak dla mnie biletomaty nie mają żadnych zagrożeń, są mega bezpieczne i mają same plusy. Powinno być ich więcej w przestrzeni miejskiej